30 РОКІВ ТОМУ ВЕРХОВНА РАДА УХВАЛИЛА ДЕКЛАРАЦІЮ ПРО ДЕРЖАВНИЙ СУВЕРЕНІТЕТ УКРАЇНИ

16 липня 1990 року Верховна Рада УРСР прийняла Декларацію про державний суверенітет України. «За» проголосували 355 депутатів.

Декларація про державний суверенітет України стала основою для «Акта проголошення незалежності України», ухваленого Верховною Радою 24 серпня 1991 року. Тоді, фактично вдруге, Україна була проголошена незалежною демократичною державою й остаточно виведена зі складу СРСР. Незалежність країни була підтримана на всеукраїнському референдумі 1 грудня 1991 року.

У преамбулі цього історичного документа зазначено: «Верховна Рада Української РСР, виражаючи волю народу України, прагнучи створити демократичне суспільство, виходячи з потреб всебічного забезпечення прав і свобод людини, шануючи національні права всіх народів, дбаючи про повноцінний політичний, економічний, соціальний і духовний розвиток народу України, визнаючи необхідність побудови правової держави, маючи на меті утвердити суверенітет і самоврядування народу України, проголошує державний суверенітет України як верховенство, самостійність, повноту і неподільність влади Республіки в межах її території та незалежність і рівноправність у зовнішніх зносинах».

Цим актом українці через багато десятиліть після доби Української Народної Республіки заявили про своє прагнення до державної незалежності. Новообраний парламент, який увійшов в історію як Верховна Рада України І скликання (1990-1994 років), наприкінці червня 1990 року, у досить стислі терміни розпочав розгляд проєктів Декларації.

Документ розглядався в бурхливі часи розпаду СРСР, під тиском суспільних настроїв. Народним депутатам доводилося працювати в умовах стрімких геополітичних змін і соціально-політичних процесів й ухвалити найголовніший на той момент для країни документ, що проголошував державний суверенітет України. День прийняття Декларації був оголошений святковим і вихідним на всій території України.

В добірці матеріалів до 30-річчя ухвалення Декларації про державний суверенітет України, за відповідними посиланнями, можна ознайомитися з документами, стенограмами пленарних засідань, фотографіями, хронікальними кіно-, відео- кадрами та друкованими виданнями, що розповідають про напружену і динамічну роботу народних обранців в сесійній залі будинку Верховної Ради України, про законодавчі рішення парламенту, що стали доленосним для всієї країни і кардинально змінили хід історії, про демократичні піднесення і настрої суспільства, про спільні бажання людей і влади будувати нову незалежну європейську країну.

Стенограма тут.

Кінохроніку можна переглянути тут.

Інтерактивна тематична вебсторінка «Від декларації до констатації»

Віртуальна експозиція «Декларація – вирішальний крок до незалежності»

За матеріалами Верховної Ради України