20 жовтня в Україні проводиться Всеукраїнський день боротьби із захворювання на рак молочної залози

Указом Президента України № 42/2005 від 17 січня 2005 року введено щорічне проведення 20 жовтня Всеукраїнського дня боротьби із захворюванням на рак молочної залози.

Мета проведених в цей День заходів – звернути увагу суспільства на проблематику раку грудей, покращити знання з цього питання, з тим, щоб стала можливим діагностика захворювання на початковій стадії і здійсненння належного лікування.

Рак молочної залози – одне з найпоширеніших онкологічних захворювань серед жінок. Особливо ризикують стати жертвами цієї хвороби представниці «слабкої статі», вік яких вже наближається до сорока років.

Захворіти на рак молочної залози (РМЗ) може будь-яка жінка, однак, у одних ризик захворювання високий, а у інших – низький. Не позбавлені цього ризику і чоловіки; проте, понад 99% всіх пацієнтів з раком молочної залози – жінки. Фактори, які підвищують ризик захворювання, наступні: вік понад 40 років, спадкова і сімейна схильність, пізня менопауза, ранній початок місячних (до 12 років), пізні перші пологи (у віці понад 30 років) або їх відсутність, відмова від вигодовування груддю, переривання вагітності, фіброзно-кістозна мастопатія, підвищений рівень естрогенів, ожиріння, куріння. У світі це найчастіша форма раку, що трапляється протягом життя у однієї з 13 жінок віком від 13 до 90 років. Водночас, це друге за частотою після раку легень онкологічне захворювання в популяції загалом (враховуючи чоловіче населення).

Як і в усьому світі, захворюваність на рак молочної залози в Україні зростає  в середньому на 1-2% за рік – і в даний час в структурі онкопатології жінок рак молочної залози займає одне з перших місць. Кожні 30 хвилин в країні виявляється новий випадок раку молочної залози. В цілому щорічно це захворювання забирає життя понад семи з половиною тисяч жінок нашої країни.

На жаль, саме пізнє виявлення цього захворювання є однією з головних причин високого рівня смертності (хоча в світі помітна тенденція до зниження смертності – в середньому на 1% за рік). Рак молочної залози діагностується в запущених стадіях у чверті українських пацієнток і половина з них помирає вже протягом першого року після виявлення.

Кількість випадків раку молочної залози в розвинених країнах різко зросла після 1970-их років. Це пояснюють, зокрема, зміною стилю життя населення розвинутих країн (наприклад, в сім’ях зменшилася кількість дітей і термін годування грудьми скоротився). В більшості випадків рак молочної залози – спорадичне захворювання, але в 5-10% може бути спадковим та проявляється внаслідок мутацій у генах. Крім того, вік та жіноча стать також підвищують ризик розвитку новоутворення.

Як свідчить статистика, у Запорізькій області на рак молочної залози страждає  7247 жінок (переважно у віці 30-36 років). Медики зазначили, що останнім часом, на щастя, все більше пацієнток звертаються за допомогою на ранніх стадіях захворювання, що значно збільшує шанси на успішне лікування.

Саме профілактика та рання діагностика дозволяє максимально ефективно провести лікування та уникнути інвалідності. Жінкам рекомендується щомісяця проводити самообстеження і в разі виявлення ознак недуги, терміново звертатися до мамолога. Для профілактики лікарі радять вживати якомога більше білкової їжі та овочів, займатися спортом та забути про шкідливі звички.

У Запорізькій області за даними реґіонарного канцер – реєстру впродовж 9 місяців 2018 року (порівняно з аналогічним періодом минулого року) кількість  випадків захворювання збільшилось з 483 до 502, що привело до збільшення захворюваності з 51,1 до 53,6 на 100 тис. жіночого населення. Найвищий показник захворюваності у м.м. Запоріжжя – 63,5 та Бердянськ – 62,4 на 100 тис. жіночого населення. Смертність також збільшилась з 20,2 до 21,7 на 100 тис. жіночого населення. При профілактичних оглядах за 9 місяців 2018 року виявлено  53,6% випадків захворювання (9 місяців 2017р. – 51,1%). Виявлено з I – II ст. захворювання – 72,3% (9 місяців 2017р. – 68,7,0%). Питома вага хворих, виявлених з III – IY ст. захворювання, зменшилась з 29,5% до 25,4%, проте серед сільського населення цей показник значно збільшився – 43,8% (9 місяців 2017р. – 33,3%)

Найголовнішими завданнями на сьогоднішній день є залучення уваги громадськості міста та області, керівників великих промислових підприємств до проблем, пов’язаних із захворюваннями на рак грудної залози, на необхідність ранньої, доклінічної діагностики цього захворювання та доцільність впровадження в нашій області скринінгових онкологічних мамологічних програм, спрямованих на раннє виявлення цих захворювань.

Рак на ранніх етапах протікає безсимптомно або проявляє себе слабо. Тому жінкам рекомендовано щомісяця проводити самообстеження молочних залоз на наявність в них будь-яких змін: розміру, форми або контуру; появи ущільнень розміром з горошину чи більше; змін шкірних покривів молочної залози або соска (брижі, зморшкувата шкіра, лущення або запалення); почервоніння шкірних покривів молочної залози або соска; збільшення лімфатичних вузлів. Крім самообстежень кожній жінці старше 40 років потрібно раз на рік проходити профілактичне обстеження: огляд мамолога, мамографію чи УЗД молочних залоз.

Необхідно відзначити, що тривалість нормального життя хворих на рак молочної залози після встановлення діагнозу на початкових стадіях хвороби (так звана нульова, перша і максимум друга – з п’яти наявних) і правильно проведеного лікування – понад 25 років. Тобто, прогноз захворювання залежить від того, наскільки своєчасно вдалося діагностувати хворобу.