ЯКІ НОВОВВЕДЕННЯ ЗАПРОВАДЖЕНО ПРИ ПРОХОДЖЕННІ ВІЙСЬКОВОЇ СЛУЖБИ У ЗСУ

Внесено зміни до Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України. Про це йдеться в Указі Президента України.

У Генеральному штабі Збройних сил України роз’яснюють основні зміни, посилаючись на опублікований Указ.

Зокрема, внесено такі зміни:

·        виключено підставу звільнення з посад і зарахування у розпорядження військовослужбовців, яким повідомлено про підозру у вчиненні злочину у сфері службової діяльності, але до яких не застосовано запобіжні заходи кримінального провадження;

·        унормовано порядок укладення перших контрактів з громадянами, які мають ступінь вищої освіти не нижче бакалавра та приймаються на військову службу за контрактом осіб офіцерського складу;

·        унормовано порядок надання відпусток в особливий період та визначення їх тривалості, виходячи з віддаленості від місця проходження військової служби;

·        внесено правки технічного характеру для усунення невідповідностей законодавчим актам вищої юридичної сили, виключення суперечливих норм між різними пунктами Положення.

Разом з тим, у соціальних мережах говориться про звуження Указом Президента України прав військовослужбовців щодо призначення в особливий період на посади без їх згоди (у тому числі і на нижчі посади).

Зазначені заяви не відповідають дійсності, оскільки правова норма щодо переміщення військовослужбовців на інші посади після оголошення мобілізації і внаслідок проведення організаційних заходів (в першу чергу перехід на штати і структури воєнного часу) вже існувала з початку воєнних дій у 2014 році та закріплено у:

– п. 256 Положення – «у разі потреби доукомплектування Збройних сил України військовослужбовці до закінчення організаційних заходів призначаються на інші посади (у тому числі і нижчі) без згоди військовослужбовця, за винятком випадків, визначених п. 112 (деякі сімейні обставини та поважні причини)»;

– п. 118 Положення – «У разі неможливості призначення військовослужбовців, які вивільняються, на рівнозначні посади, вони призначаються на нижчі посади (не більше як на один ступінь чи за їх згодою більше ніж на один ступінь)»;

– п.112 Положення – «Військовослужбовець може бути переміщений на нове місце служби у випадках, визначених пунктом 82 Положення (у тому числі на нижчі посади), без згоди військовослужбовця, за винятком наступних випадків:

1. Неможливість проходження військовослужбовцем військової служби у місцевості, до якої його переміщують, відповідно до висновку (постанови) військово-лікарської комісії;

2. Неможливість проживання членів сім’ї військовослужбовця за станом здоров’я в місцевості, до якої його переміщують, відповідно до документів, які це підтверджують;

3. Потреба у догляді за непрацездатними чи хворими батьками, дружиною (чоловіком) або особами, які виховували його з дитинства замість батьків і були визнані опікунами та мешкають окремо від сім’ї військовослужбовця, відповідно до документів, які це підтверджують.

Нововведення набирають чинності з дня опублікування Указу. Більш детально щодо окремих питань – тут.

Департамент інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю