25 років із дня введення в обіг гривні
У вересні цього року Україна відзначає 25-у річницю грошової реформи, за результатами якої з’явилась постійна українська валюта – гривня. Ця подія мала неабияке значення для економічної незалежності нашої країни. Сьогодні гривня – один із символів нашої країни. Відвідуючи Україну, з банкнот іноземці дізнаються про видатних українців, які здійснили вагомий внесок у розвиток нашої країни, її науки та культури, про визначні місця та унікальні пам’ятки архітектури. Центральні банки різних країн приділяють багато уваги зовнішньому оформленню національних грошей, бо це своєрідна візитівка держави.
За роки незалежності дизайн банкнот гривні оновлювався чотири рази. Банкноти кожного наступного покоління мають сучасніше оформлення, краще захищені від підробок, можуть довше використовуватися в обігу. У міжнародній практиці осучаснення дизайну банкнот відбувається кожні 5-7 років.
На честь 25-річниці введення в обіг гривні згадуємо, як відбувалася грошова реформа в Україні.
Після проголошення незалежності України одним із важливих завдань української влади стало створення власної грошової системи та заміна радянських рублів на національну валюту. У грудні 1991 року Верховна Рада України затвердила назву постійної української валюти – “гривня”. Вона відповідала традиціям доби Київської Русі та періоду визвольних змагань 1917-1921 років. Тоді ж погодили зображення на лицьовій стороні банкнот номіналом 1-500 гривень, що й досі акутальні.
1992 року рублі повністю вилучаються з обігу і замінюються єдиною грошовою одиницею – українським карбованцем, який у народі називався “купоно-карбованцем”. Це були перехідні гроші, що планували використовувати поки українська економіка не стабілізується. На початку 90-х років двадцятого століття Україна зіштовхнулася з глибокою економічною кризою, спадом виробництва, падінням доходів населення, гіперінфляцією. За таких обставин запроваджувати постійну валюту було ризиковано, однак підготовка до появи гривні була розпочата. Дизайн банкнот розробили українські художники Василь Лопата та Борис Максимов. Через відсутність на початку 90-х років в Україні Банкнотно-монетного двору (він почав діяти тільки у 1994 році) виготовлення 1, 2, 5, 10 і 20гривень було замовлено кандській компанії “Canadian Banknote Company”, а потім 50, 100 та 200 гривень – британській компанії “Thomas De La Rue”. Розмінні монети карбували н6а Луганському верстатно-будівному заводі і частково – на Монетному дворі в Італії.
Перший “похід по гривню” розпочався 19 серпня 1992 року з порту Іллічівськ Одеської області. Теплохід “Петр Алейников” у режимі повної секретності вирушив за маршрутом “протока Босфор – Атлантичний океан – протока святого Лаврентія, Монреаль, Канада”. На зворотному шляху судно зайшло на Мальту, де 28 та 29 вересня завантажили контейнери з гривнями виробницьва британської компанії “Thomas De La Rue”. 2 жовтня теплохід прибув до порту “Октябрський” біля Миколаєва, де контейнери з гривнями перевантажили і по Дніпру доправили до Києва. Загалом “по гривню” здійснили два морські “походи”: у 1992 та 1993 роках. Останню партію банкнот перевозили вже літаком.
У 1995 році і першій половині 1996 року економічна ситуація в країні покращилася і склалися передумови для проведення грошової реформи. 25 серпня 1996 року в газетах, по радіо та телебаченню повідомили про Указ Президента України “Про грошову реформу в Україні”. Згідно з ним з 2 по 16 вересня Національний банк України вилучив з обігу українські карбованці і замінив їх на постійну валюту – гривню і її соту частину, копійку. 17 вересня 1996 року грошова реформа в Україні завершилась, єдиним платіжним засобом на території України стала гривня та її розмінна монета – копійка.
Сьогодні в Україні в обігу банкноти гривні третього та четвертого поколінь (2003-2016 роки та 2014 – 2020 роки). Україна має власні виробничі потужності для виготовлення банкнот і монет. З 1994 року функціонує Банкнотно-монетний двір НБУ (м. Київ), а з 1997 року – Фабрика банкнотного паперу (Житомирська область). З часу проведення грошової реформи 1996 року банкнотно-монетний ряж гривні скоротився з 16 до 12 номіналів. У найближчі роки у ньому залишиться 6 номіналів монет та 6 номіналів банкнот, що відповідатиме світовій практиці.