До уваги операторів ринку
Отримання експлуатаційного дозволу або державна реєстрація потужності – обов’язок кожного оператора ринку!
Відносини між органами виконавчої влади, операторами ринку харчових продуктів та споживачами харчових продуктів регулює Закон України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів», а правові та організаційні засади гарантування безпечності кормів у процесі їх виробництва, обігу та використання визначає Закон України «Про безпечність та гігієну кормів». Обидва Закони та підзаконні акти, прийняті для їх виконання, визначають обов’язок операторів ринку проходження дозвільних та процедур обліку потужностей на яких вони здійснюють господарську діяльність.
Отримання експлуатаційних дозволів та державної реєстрації потужностей в сфері поводження з харчовими продуктами.
Згідно зі ст.23 Закону «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» та чинної редакції Порядку видачі експлуатаційного дозволу, форми експлуатаційного дозволу та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №930, оператори ринку, що провадять діяльність, пов’язану з виробництвом та/або зберіганням харчових продуктів тваринного походження, повинні отримати експлуатаційний дозвіл, який видається територіальним органом компетентного органу на кожну окрему потужність до початку її експлуатації. А відповідно до ст.25 цього ж Закону та чинної редакції Порядку проведення державної реєстрації потужностей, ведення державного реєстру потужностей операторів ринку та надання інформації з нього заінтересованим суб’єктам, що затверджений наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 10 лютого 2016 року № 39, оператори ринку, які провадять діяльність, що не вимагає отримання експлуатаційного дозволу, зобов’язані зареєструвати потужності, які використовуються на будь-якій стадії виробництва та/або обігу харчових продуктів.
Заяви, щодо отримання експлуатаційних дозволів та державної реєстрації потужностей в сфері поводження з харчовими продуктами, подаються безпосередньо до Головного управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області (69036, Запорізька обл., місто Запоріжжя, пр.Маяковського, будинок 20- А, e-mail: office@gudpss-zp.gov.ua), або його структурного підрозділу – Запорізького районного управління (70002, Запорізька область, Запорізький район, м. Вільнянськ, вул.Козацька, б.10, e-mail: vilnyanskiy@gudpss-zp.gov.ua) в т.ч. засобами електронного поштового зв’язку. За видачу зазначеного вище експлуатаційного дозволу, справляється плата (адміністративний збір), що становить 0,17 розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому подано заяву про видачу або поновлення дії експлуатаційного дозволу.
Державна реєстрація потужностей в сфері поводження з харчовими продуктами – безкоштовна.
Отримання експлуатаційних дозволів та державної реєстрації потужностей в сфері поводження з кормами.
Згідно ст.14 Закону України «Про безпечність та гігієну кормів» та Порядку видачі, переоформлення та анулювання експлуатаційного дозволу на потужність і видачі його дубліката, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 18.08.2021 №884, оператор ринку зобов’язаний отримати до початку експлуатації дозвіл на потужності, призначені для:
1) виробництва та/або обігу: поживних добавок; зоотехнічних добавок; технологічних добавок, таких як антиоксиданти (лише з максимальним встановленим вмістом); сенсорних добавок, таких як барвники (лише каротиноїди та ксантофіли); протеїнів, отриманих з мікроорганізмів, що належать до бактерій, дріжджів, водоростей та нижчих грибів, крім дріжджів, вирощених на субстратах тваринного чи рослинного походження; побічних продуктів від виробництва амінокислот шляхом ферментації;
2) виробництва та/або обігу преміксів, виготовлених з використанням: зоотехнічних добавок, таких як підсилювачі росту та інші зоотехнічні добавки, крім підсилювачів засвоюваності, стабілізаторів кишкової флори, речовин, які сприятливо впливають на навколишнє природне середовище; кокцидіостатиків та гістомоностатиків; поживних добавок, таких як вітаміни, провітаміни та речовини з встановленим хімічним складом із схожою дією (лише вітаміни А та Д), суміші мікроелементів (лише мідь та селен);
3) виробництва з метою введення в обіг або виробництва лише для власного господарства кормових сумішей з використанням кормових добавок або преміксів, що містять: зоотехнічні добавки, такі як підсилювачі росту та інші зоотехнічні добавки, крім підсилювачів засвоюваності, стабілізаторів кишкової флори, речовин, які сприятливо впливають на навколишнє природне середовище; кокцидіостатики та гістомоностатики.
А відповідно до ст.15, цього ж Закону та Порядку здійснення державної реєстрації, що також затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 18.08.2021 №884, оператори ринку, які провадять діяльність, що не вимагає отримання експлуатаційного дозволу, зобов’язані повідомити компетентний орган про потужності, які вони мають намір використовувати на будь-якій стадії виробництва та/або обігу кормів, з метою їх державної реєстрації.
Заяви, щодо отримання експлуатаційних дозволів та державної реєстрації потужностей в сфері поводження з кормами, подаються безпосередньо до Головного управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області (69036, Запорізька обл., місто Запоріжжя, пр.Маяковського, будинок 20-А, email: office@gudpss-zp.gov.ua), або його структурного підрозділу – Запорізького районного управління (70002, Запорізька область, Запорізький район, м. Вільнянськ, вул.Козацька, б.10, e-mail: vilnyanskiy@gudpss-zp.gov.ua) в т.ч. засобами електронного поштового зв’язку. Видача експлуатаційного дозволу та державна реєстрація потужностей призначених для обігу кормів – безкоштовна.
Відповідальність операторів ринку
Звертаємо увагу операторів ринку на відповідальність, встановлену Законом України «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров’я та благополуччя тварин» за:
• виробництво та/або обіг харчових продуктів або кормів з використанням незареєстрованої потужності, якщо обов’язковість її державної реєстрації встановлена законом тягнуть за собою накладення штрафу на юридичних осіб у розмірі двадцяти мінімальних заробітних плат (станом на 01.03.2024 становить 142 000,00 грн), на фізичних осіб – підприємців – у розмірі одинадцяти мінімальних заробітних плат(станом на 01.03.2024 становить 78 100,00 грн);
• виробництво, зберігання харчових продуктів або кормів без отримання експлуатаційного дозволу на відповідну потужність, якщо обов’язковість його отримання встановлена законом тягне за собою накладення штрафу на юридичних осіб у розмірі тридцяти мінімальних заробітних плат (станом на 01.03.2024 становить 213 000,00 грн), на фізичних осіб – підприємців – у розмірі двадцяти мінімальних заробітних плат (станом на 01.03.2024 становить 142 000,00 грн.).
Інформаційні матеріали та посилання на законодавчі акти щодо отримання зазначених вище послуг, викладено на офіційному вебпорталі Головного управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області в розділі «Адміністративні послуги ГУДПСС» (https://www.gudpsszp.gov.ua/?page=post&id=11).
Принагідно, інформуємо всіх операторів ринку які здійснюють діяльність в сфері безпечності харчових продуктів, про набрання чинності з 24 липня 2024 року нового Порядку видачі, відмови у видачі, анулювання, тимчасового припинення дії, переоформлення та поновлення дії експлуатаційного дозволу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.01.2024 №27. Всі експлуатаційні дозволи видані за попереднім порядком залишаються чинними.
Для отримання консультацій звертайтесь до управління безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини Головного управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області за тел. (061)239-73-19.