До відома ВПО
- Правова нікчемність маніпуляцій з майном та активами на ТОТ
Будь-які дії, документи або вимоги окупаційної влади на ТОТ — незаконні та не мають жодних правових наслідків. Нерухомість українських громадян на ТОТ охороняється законами України й міжнародним правом.
Нормативно-правові акти окупаційних сил та окупаційних адміністрацій російської федерації є нікчемними, не створюють жодних правових наслідків, і нікчемність цих актів не підлягає оскарженню та не може бути скасована.
Згідно з Конституцією України, наша держава є правовою, в якій визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу.
Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (стаття 1, частини перша, друга статті 8, частина друга статті 19 Конституції України).
Відповідальність за порушення визначених Конституцією та законами України прав і свобод людини і громадянина на тимчасово окупованій території покладається на російську федерацію як на державу-окупанта, відповідно до норм і принципів міжнародного права.
Згідно з частинами другою, третьою статті 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» (далі – Закон), будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території і їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом.
Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Відповідно до частини третьої статті 5 Закону, за фізичними особами незалежно від перебування їх на обліку як внутрішньо переміщених осіб чи від набуття ними спеціального правового статусу та за юридичними особами зберігається право власності, інші речові права на майно, у тому числі на нерухоме майно, включаючи земельні ділянки, що знаходиться на тимчасово окупованій території, якщо таке майно набуте відповідно до законів України.
Тимчасова окупація російською федерацією територій України є незаконною і не створює для російської федерації жодних територіальних прав.
- Перешкоджання виїзду з ТОТ особам, які прибули для переоформлення та/або продажу майна.
Тимчасово окупована Російською Федерацією територія України є невід’ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, відповідно до статті 1 Закону України “Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України” (далі – Закон).
Тимчасова окупація Російською Федерацією територій України, визначених частиною першою статті 3 цього Закону, незалежно від її тривалості, є незаконною і не створює для Російської Федерації жодних територіальних прав.
Відповідно ст 10 Закону громадяни України мають право на вільний та безперешкодний виїзд з тимчасово окупованої території на іншу територію України. Такий виїзд може здійснюватися:
1) через адміністративну межу у випадку, передбаченому частиною третьою статті 3 цього Закону, – через контрольні пункти в’їзду-виїзду, на яких здійснюється тимчасовий прикордонний контроль, за умови пред’явлення будь-якого документа, визначеного статтею 5 Закону України “Про громадянство України” або статтею 2 Закону України “Про порядок виїзду з України і в’їзду в Україну громадян України”;
2) через лінію зіткнення – через гуманітарні коридори, організовані представниками державних органів, а також у будь-який інший доступний для них спосіб.
- Ймовірність потрапляння у залежність російських спецслужб осіб, які прибули на ТОТ
Ворожі спецслужби намагаються збирати розвідувальну інформацію, влаштовувати провокації тощо. У зоні ризику перебувають: військові, правоохоронці, цивільні громадяни, які перебувають на території держави-агресора чи на тимчасово окупованих українських територіях, або мають там родичів, громадяни, які користуються російськими соціальними мережами.
Громадянам, які перебувають у зонах ризику, варто пам’ятати:
- Для вербування спецслужби можуть застосувати різні методи: фізичний вплив, погрози життю і здоров’ю, морально-психологічний тиск, провокації і шантаж, обіцянки грошової винагороди, створення штучних компрометуючих ситуацій.
- Вербування часто відбувається безпосередньо на території держави-агресора чи на окупованих територіях. На громадян може чекати посилений огляд чи детальне опитування, під тиском можливі спроби залучення до співпраці.
- Для вербування можуть використати компромат, сфабрикувати звинувачення у контрабанді, навмисно влаштувати ДТП, затримати за участь у несанкціонованих мітингах чи звинуватити у причетності до терористичної діяльності тощо.
- Інколи громадянин навіть може не усвідомлювати, що працює в інтересах іншої держави. Людину використовують «втемну». Спілкування відбувається з нібито звичайними людьми – діячами громадських, релігійних, культурологічних об’єднань, роботодавцями, іноземцями з інших країн. Досвідчені агенти спецслужб працюють під прикриттям, можуть задіяти патріотичні гасла чи грошову винагороду. А зрештою через завербованих осіб вони підбурюють до деструктивних і протиправних дій.
- Співпраця з іноземними спецслужбами є злочином проти національної безпеки. Кримінальний кодекс України класифікує його, як державну зраду. Вона карається позбавленням волі на строк до п’ятнадцяти років, а в умовах воєнного стану – аж до довічного позбавлення волі.
Водночас Кримінальний кодекс України передбачає звільнення від кримінальної відповідальності, якщо людина добровільно заявила про свій зв’язок з іноземною спецслужбою (ч. 3 ст. 111).
4.Потрапляння чоловіків у мобілізаційний резерв збройних сил рф
Не маючи змоги протистояти ЗСУ, ворог намагається дедалі більше залучати до своїх лав наших співгромадян із тимчасово окупованих територій. Там відбувається постійна примусова мобілізація.
- Як не потрапити у вороже військо
- Уникайте особистого отримання повістки та дзвінків з “військкоматів”.
- Якщо окупанти мають ваш номер телефону, то змініть його або тимчасово припиніть ним користуватися.
- Змініть місце проживання, а найкраще – евакуюйтеся.
- Якщо окупанти вас таки розшукали, то наведіть докази, чому ви не можете воювати: релігійні переконання, хвороба тощо.
Що робити, якщо вас таки мобілізували
Ігноруйте накази окупантів. Якщо ви будете їх виконувати, то станете співучасником воєнних злочинів. Покарання за них передбачене навіть у разі, якщо мобілізація була примусовою.
За першої нагоди здайтеся у полон українським військовим і повідомте, що вас примусово мобілізували.
- Поширення дії програми іпотечного кредитування житла «єОселя» з можливістю придбати житло у кредит за фіксованою ставкою 3% річних
Що таке «єОселя»?
«єОселя» — це програма доступного іпотечного кредитування, яка запрацювала в Україні з жовтня 2022 року. Її реалізують Міністерство економіки України спільно з Міністерством цифрової трансформації та «Укрфінжитлом». Вона передбачає, що українці можуть брати іпотеку у банках не під ринкові 15−25% річних, а під пільгові 3% або 7%. Різницю між цими показниками фінустановам компенсує держава. Скористатися програмою сьогодні можуть представники окремих професій, а також громадяни, які не мають житла або бажають покращити його умови.
Хто може взяти іпотеку під 3%?
Найдешевша іпотека під 3% доступна таким категоріям громадян:
військовослужбовці за контрактом — захисники України, силовики та члени їх сімей;
- медичні працівники;
- педагогічні працівники;
- наукові та науково-педагогічні працівники;
- детективи та старші детективи НАБУ, особи рядового та начальницького складу ДБР, детективи та особи начальницького складу Бюро економічної безпеки та члени їхніх сімей.
Максимальний термін кредиту становить 20 років, мінімальний початковий внесок — 20%, але іноді банки підвищують його до 30%.
Варто також врахувати, що, окрім першого внеску, у покупця будуть і додаткові витрати, які є стандартними для іпотечних кредитів: страхування, разова комісія, послуги нотаріуса, оцінка нерухомості, комісія за переказ коштів на рахунок продавця.
Хто може взяти іпотеку під 7%?
Дорожчий варіант іпотеки від держави доступний для:
- ветеранів війни та членів їх сімей;
- учасників бойових дій;
- людей з інвалідністю внаслідок війни;
- сімей загиблих ветеранів війни та захисників і захисниць;
- українців, які не мають власної нерухомості, або у власності яких менше ніж 52,5 м² для однієї людини та додатково 21 м² на кожного члена сім’ї.
Максимальний термін кредиту під 7% — 20 років, початковий внесок — 20%.
У якому банку можна взяти пільговий кредит?
Загалом, за програмою «єОселя» працюють 7 банків. П’ять державних — Ощадбанк, Приватбанк, Укргазбанк, Укрексімбанк, Sense Bank, та два з приватним капіталом — Глобус та Sky Bank. Але найчастіше програму фінансує Ощадбанк — 44%, або майже кожен другий виданий кредит. Далі за обсягами йдуть Приватбанк та Укргазбанк — 30% і 23% відповідно.
Яке житло можна купити через «єОселя»?
Наразі програма працює як із первинним, так і з вторинним ринком житла. Хоча поки що переважна більшість угод укладається саме на вторинці. Можна придбати як квартиру, так і приватний будинок або таунхаус.
Квартира під пільгову іпотеку (3%) може бути у багатоповерхівці, вік якої становить не більше 10 років. Під масовішу (7%) — не більше 3 років. Якщо ж це первинний ринок, то більшість об’єктів, які допущені держкомпанією «Укрфінжитло» до участі в програмі, — це будинки з готовністю 20−30%. Тобто ті, де вже зведено декілька поверхів і помітною є динаміка будівництва. Але наразі первинного ринку в «єОселі» небагато. За даними компанії ЛУН, це лише 30 із 245 ЖК. Площа квартири має бути 52,5 м² на 1 особу + 21 м² на кожного наступного члена сім’ї.
Кредити на приватні будинки в рамках програми стали доступними на початку 2024 року вимоги до таких кредитів:
кредит під 3% можна взяти на будинки віком до 10 років, якщо вони знаходяться в Києві та обласних центрах, і без вікових обмежень — для будинків в інших населених пунктах;
кредит під 7% можна взяти на будинки віком до 3 років, незалежно від населеного пункту.
Важливою умовою для приватного будинку є земля, на якій він розташований. Для придбання за програмою «єОселя» вона має належати виключно до земель житлової та громадської забудови. Тобто дачні та садові будинки, розміщені на дачних і садових ділянках, а також будинки, розміщені на земельних ділянках с/г призначення, є недоступними для оформлення пільгової іпотеки.
Чи є обмеження щодо вартості житла?
Так, обмеження є. Тут все залежить від локації. Вартість квартири чи будинку не має перевищувати середню вартість спорудження житла у регіоні, помножену на визначений Мінрегіоном коефіцієнт:
для міст-мільйонників — 2,5;
для обласних центрів із населенням понад 300 тис. — 2;
для міст із населенням менше 300 тис. — 1,75;
для інших населених пунктів — 1.
Наразі середня сума кредиту в рамках програми становить 1,5 млн грн.
Де можна придбати житло?
«єОселя» працює на всій підконтрольній Україні території. В плані попиту є суттєвий перекіс у бік Києва та області, де в рамках програми купується майже половина (45%) житла. Утім, придбати його можна будь-де. Навіть у близьких до фронту регіонах.
Як дізнатися, чи можите Ви скористатись програмою?
Перевірити можливість участі у програмі можна або в одному з банків, які працюють з «єОселя», або через «Дію», залишивши там відповідну заявку. Система проаналізує первинні документи щодо доходів, статусу претендента, і він отримає попереднє рішення.