НЕБЕЗПЕЧНИЙ КАРАНТИННИЙ БУР’ЯН Амброзія полинолиста

Морфолого – біологічні особливості: По зовнішньому вигляду нагадує полин звичайний, чорнобривці. Стебло – високе (до 200-250 см) з прямим, розгалуженим у верхній частині, міцним, опушеним стеблом. Корінь заглиблюється в грунт до 4 м і більше.

Амброзія – однодомна рослина.  Сходить наприкінці березня, в травні. Цвіте – з другої половини липня по жовтень. Плодоносить – у вересні – листопаді. Амброзія полинолиста розмножується насінням. Одна рослина утворюється від 80-150 тисяч штук, насінин, які зберігають в землі життєздатність до 10 – 40 років.

Шкодочинність амброзії виключно велика. Розвиваючи потужну надземну масу і кореневу систему вона пригнічує культурні рослини. Засмічує посіви всіх польових культур, трапляється в садах, на узліссях, присадибних ділянках, узбіччях доріг. Найбільш часто страждають від неї ярі і пропашні культури (буряк, кукурудза, овочі, соняшник, баштанні і т.д.). На луках та пасовищах вона витісняє злаково-бобові трави і різко знижує кормові якості сіна і випасів, тварини не поїдають її в зв’язку з тим, що амброзія містить  в листях до 0,15% гірких масел.

Дослідження показали, що на утворення однієї тонни сухої речовини амброзія вибирає з грунту 15,5 кг азоту і 1,5 кг фосфору, а також близько 950 т. води. При попаданні в поля сівозміни протягом 3-5 років амброзія може засмітити всі польові сівозміни.

Амброзія полинолиста отруйна рослина. Восени, під час масового цвітіння, виділяє в повітря багато пилку, який, потрапивши в органи дихання людей, викликає алергічну хворобу під назвою осіння пропасниця.

Амброзія полинолиста досить декоративна рослина, тому часто зустрічається на клумбах, в парковій зоні.

В разі виявлення вживаються такі заходи як скошування, прополювання, виривання з корінням, а також обробіток гербіцидами.

Застосування гербіцидів забезпечує істотне зниження засміченості в найкращі агротехнічні строки. Для обмеження чисельності амброзії полинолистої можна застосовувати понад 50 гербіцидів: 2,4 Д – амінна сіль, (0,7-1,0 л/га); Базагран М, (2,0-3,0 л/га); Трофі 90, (1,5-2,0 л/га); Раундап, (2,0 л/га); Зенкор, (0,5-1,5 кг/га) та інші.

 

Не будьте байдужими – знищуйте небезпечний карантинний бур’ян!

 

 

 

 

Провідний спеціаліст – Державний фітосанітарний

інспектор    ГУ ДПСС в Запорізькій

області                                                                                                                  Олена Крупська