Обери свого лікаря!

З 1 квітня 2018 року стартувала національна кампанія з вибору лікаря. Тепер кожен громадянин України може вибрати собі педіатра, сімейного лікаря  у будь-якому медичному закладі не дивлячись на місце проживання та прописку.

Як обрати собі лікаря?

Крок перший:

Найпростіший варіант – ви знаєте хорошого лікаря, обслуговувались у нього і залишились задоволені результатами. Якщо ж такого лікаря ви поки не знайшли, поцікавтеся у родичів, сусідів, друзів, колег – можливо, у них був позитивний досвід у амбулаторії сімейної медицини або поліклініці, яка підходить вам географічно.

Ви також можете звернутись у місцевий відділ охорони здоров’я. Там вам розкажуть, які лікарі працюють у вашому населеному пункті чи районі. Інший варіант – просто зверніться у будь-який медичний заклад і познайомтеся з лікарями. Інформацію про них можна отримати у місцевому відділі охорони здоров’я або безпосередньо в реєстратурі. Деякі медичні заклади вже мають свої власні сайти з такою інформацією.

Пам’ятайте, що зараз ви не мусите звертатись до лікаря «строго за пропискою» – можете обрати лікаря, який працює біля вашого дому, роботи тощо.

Крок другий:

Заклади первинної медичної допомоги, в яких працюють сімейні лікарі, терапевти, педіатри, підписують контракт з Національною службою здоров’я, а пацієнти – декларацію з тими лікарями, яких самі собі обрали.

Документи, які знадобляться для підписання угоди з лікарем, – ваш паспорт та ідентифікаційний номер. Якщо ж ви підписуєте декларацію з педіатром (чи сімейним лікарем, який буде обслуговувати вашу дитину), то також знадобиться свідоцтво про народження дитини та документи (паспорт та код) одного з її батьків або опікунів.

Основний спосіб заповнення декларації — електроний: уповноважена особа закладу ПМД (в різних медзакладах це може бути або реєстратор, або медсестра, або лікар тощо) внесе ваші дані в систему.

Уповноважена особа медзакладу роздрукує декларацію, яку ви підпишете у двох примірниках (один із них залишається у вас). Потім уповноважена особа медзакладу накладає електронний цифровий підпис працівника юридичної особи на декларацію та надсилає її в систему «Електронне здоров‘я».

Ви офіційно задекларували вибір свого лікаря. Гроші за ваше обслуговування держава (НСЗУ) сплачуватиме закладу, у якому працює вибраний вами лікар. Цей процес розпочнеться одразу, коли медзаклад увійде у реформу: автономізується та укладе договір з НСЗУ.

На випадок відпустки або хвороби у вашого лікаря має бути заміна — інший лікар первинної ланки або черговий заклад первинної медичної допомоги. Якщо вам знадобиться допомога, а ви знаходитесь в іншому місті, звертайтесь до найближчого закладу первинної медичної допомоги.

Якщо ви впевнені, що знайшли хорошого лікаря, не гайте часу, адже у нього може просто не залишитись місць для нових пацієнтів. Лікар може відмовити вам у підписанні декларації, якщо він уже набрав максимально рекомендовану кількість пацієнтів: сімейний лікар може обслуговувати 1 800 пацієнтів, терапевт – 2 000, педіатр – 900. Ця цифра може бути дещо більшою для лікарів, які працюють у селах. Наприклад, якщо у селі проживає 2 000 людей, то всі вони отримають змогу підписати декларацію з сімейним лікарем. Без медичної допомоги не залишиться ніхто. Це питання контролюватиме Національна служба здоров’я України.

Крок третій:

Ви зможете звертатись до вашого лікаря з будь-якими питаннями, пов’язаними зі здоров’ям. Як показує світовий досвід більшість проблем із здоров’ям можуть бути вирішені на рівні первинної ланки, особливо у разі вчасного звернення. Крім безпосереднього обстеження і лікування, лікарі первинної ланки в разі необхідності будуть також видавати направлення до вузькопрофільних спеціалістів, виписувати рецепти на ліки, в т.ч. які підпадають під програму “Доступні ліки” (безкоштовні ліки в аптеці, за які платить держава), та будь-які медичні довідки, наприклад, до басейну тощо.

Тож з цих міркувань краще обирати лікаря, який практикує поруч з вами – це скоротить витрати часу на дорогу.  

А якщо людина не в змозі дістатися до амбулаторії, лікарні самостійно?

Як розповів головний лікар КЗ «Центр первинної медико-санітарної допомоги» Комишуваської селищної ради Дмитро Музика: «У такому випадку є інший варіант. Ті мешканці, які не в змозі приїхати чи прийти самостійно до амбулаторії зможуть пройти реєстрацію та підписання декларації з лікарем в адмінприміщеннях сільських рад або, на дому, за умови доступу до інтернету. Для цього потрібно звернутися сімейного лікаря, фельдшера чи старости». «На наступному тижні – говорить головний лікар – буде розроблено попередній графік виїздів наших спеціалістів по старостатам, який ми оприлюднимо на офіційних сайтах і в медзакладах громади.»

За словами Дмитра Музики, на сьогодні в КЗ «Центр первинної медико-санітарної допомоги» Комишуваської селищної ради зареєструватися можна до 13 лікарів. З їхньою трудовою діяльністю можна ознайомитися на сайті Комишуваської громади http://komish-gromada.gov.ua/ в розділі КЗ «Центр первинної медико-санітарної допомоги» або в лікарні.

Адреси адмінприміщень старостатів:

Новотавричеський старостинський округ: с-ще Новотавричеськ вул. Центральна 76;

Новоіванівський старостинський округ: с. Новоіванівка вул. Шарова, 39;

Щасливівський старостинський округ: с. Щасливе вул. Запорізька 32;

Яснополянський старостинський округ: с. Ясна Поляна пров. Жовтневий 10;

Зарічненський старостинський округ: с. Зарічне вул. Адміністративна, 1;

Новотроїцький старостинський округ: с. Новотроїцьке вул. Захисників України, 49 А

Новояковлівський старостинський округ: с. Новояковлівка вул. Центральна,6